İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Bolu Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Basın Duyurusu 19 Haziran 2012

Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı (UDSEP-2023) kapsamında; Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından hazırlanan Türkiye Diri Fay Haritası çalışmaları tamamlanmıştır. Bazı basın yayın organlarında; fay hatlarının boyunun uzadığı, beklenen deprem büyüklüklerinin değiştiği üzerine yorumlar yer almaktadır. Başbakanlık AFAD Başkanlığımız konu ile ilgili bilim adamlarımızdan alınacak görüşler doğrultusunda Deprem Danışma Kurulunca bir değerlendirme yapılacaktır.

MTA’nın yaptığı çalışmalar değerlendirildiğinde Türkiye Diri Fay Haritası’nın 1992 yılında yayınlanan Türkiye Diri Fay Haritası’ndan daha detay bilgileri içerdiği görülmektedir. Konu ile ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile MTA açıklama yapacaktır.

Depremlerin önceden belirlenmesi ve kestirimleri  konusundaki  değerlendirmeler  yapılması, günümüz teknolojisinde imkânsız olup, bilgi birikimleri ve deprem konusunda yapılan araştırmalar da bu soruya henüz  cevap verememektedir.

Ülkemizin deprem aktiviteleri Başbakanlık AFAD Başkanlığımız tarafından 7 gün 24 saat süreyle izlenmekte olup, elde edilen bilgiler https://www.afad.gov.tr adresinden yayınlanmaktadır.

Bolu olarak deprem aktivitelerinin yüksek olduğu ve birinci derece deprem kuşağında bir coğrafyada yaşamaktayız. Her zaman olduğu gibi afetlerle baş edebilir alışkanlığımızı kazanıp, güvenli yapılarda yaşamamız önem arz etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.