İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Bolu Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Kızıl Geyik Kurtarıldı 10 Ekim 2018

Bolu’nun Seben İlçesinde, hidroelektrik santralinin yükleme havuzuna düşen kızıl geyik ekiplerin ortak çalışması sonucu kurtarıldı.

Çeltikderesi köyü yakınlarındaki hidroelektrik santrali görevlileri güvenlik kamerasını incelerken yükleme havuzunda bir geyiğin olduğunu fark etti. Santral Yetkilileri durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Bolu Şube Müdürlüğüne bildirdi. Olay yerine gelen ekipler ise 350 kilogram ağırlığındaki kızıl geyiğin düştüğü yerden çıkartılabilmesi için AFAD Bolu ve Bolu Belediyesi İtfaiye ekiplerinden destek istedi.

AFAD Bolu ve İtfaiye ekipleri içinde su bulunmayan 7 metre derinliğindeki yükleme havuzundan geyiği kurtarmak için çalışmalara başladı.

Bolu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerinin, uyuşturucu iğne ile uyuttuğu geyik havuza inen AFAD Bolu ekiplerince halatla bağlandıktan sonra vinç yardımıyla yukarıya çıkartıldı.

Sağlıklı bir şekilde düştüğü yerden çıkartılan geyik tedavisi yapıldıktan ve  uyuşturucu iğnenin etkisi geçtikten sonra doğal yaşam alanına bırakıldı.