İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Bolu Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

İlk Tatbikat Keşif Ekiplerinin Çalışmasıyla Gerçekleşti 16 Mart 2018

Bolu İl AFAD Olaylara En Kısa Sürede En Etkin Müdahaleyi Yapabilmek için Bir Dizi Tatbikat Planladı.

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) çalışmaları kapsamında Bütünleşik bir Afet Yönetim sistemini hayata geçirebilmek, en etkin müdahaleyi en kısa sürede yapabilmek için bir dizi tatbikat planlandı.

Farklı alanlarda müdahaleyi esas alan tatbikatlarla hem acil durumlara hem de olası büyük bir afetin getireceği tüm sonuçlara hazırlıklı olabilmek amaçlanıyor.

Keşif Ekipleri ile 6 Adet Kurtarma Bölgesine Müdahale Edildi.

Tatbikatların ilki, TAMP kapsamında AFAD sorumluluğunda olan Arama Kurtarma Hizmet Grubu içerisindeki Keşif Ekibinin çalışması üzerinden gerçekleşti.

Hazırlanan senaryo gereği 7.4 büyüklüğündeki deprem sonrası Bolu İl AFAD Müdürlüğüne ihbarlar geldi ve ekiplerden yardım istendi.

Gelen ihbarlar doğrultusunda Arama Kurtarma Hizmet Grubu Keşif Ekipleri sorumluluklarında bulunan 6 adet kurtarma bölgesine en hızlı şekilde intikal etti.

Bölgelerdeki yıkık binalar ve genel durum telsizlerle Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezine (AADYM) bildirildi.

Tatbikatlar Farklı Alanlarda Arama, Kurtarma ve Müdahaleyi Gerektiren Çalışmalarla Devam Edecek

Yapılan tatbikat ile olası afetlerde; ilk durumun görülmesini, doğru müdahalenin yapılabilmesini ve asıl ihtiyaçların belirlenebilmesini sağlayacak olan Keşif Ekibinin uygulama yapması ve kapasitesini değerlendirmesi sağlandı.

Çalışmalar; Dağda, Suda Arama Kurtarma ve KBRN tatbikatları ile devam edecek.